اختلال عملکرد جنسی زنان

مشکلات پایدار و عودکننده در زمینه‌ی ‌پاسخ جنسی که شما را پریشان می‌کند یا رابطه‌ی شما را با همسرتان به مخاطره می‌اندازد در علم پزشکی اختلال جنسی زنان نامیده می‌شود.

بسیاری از زنان مسائل مربوط به عملکرد جنسی را در مرحله‌ای از زندگی تجربه می‌کنند. اختلال عملکرد جنسی زنان می‌تواند در تمام مراحل زندگی و به‌صورت ممتد یا هرچند وقت یک‌بار اتفاق بیفتد.

شما ممکن است بیش از یک نوع اختلال جنسی زنانه را تجربه کنید.

  1. کمبود تمایل جنسی. کاهش میل جنسی یا عدم وجود تمایل جنسی را تجربه می‌کنید.
  2. اختلال در تحریک جنسی. ممکن است میل جنسی‌تان بی‌عیب باشد، اما مشکلاتی دارید یا قادر نیستید که تحریک شوید یا خودتان را تحریک‌شده نگه‌ دارید. به‌سختی تحریک می‌شوید و در طول فعالیت جنسی قادر به حفظ آن نیستید.
  3. اختلال در ارضای جنسی. داشتن مشکلات پایدار و عودکننده برای رسیدن به ارضای جنسی.
  4. مشکلات درد در فعالیت جنسی. درد مرتبط با تحریک جنسی یا تماس واژنی دارید.

پاسخ جنسی، شامل روابط پیچیده مربوط به فیزیولوژی، احساسات، تجربه‌ی کاری، باورها، نحوه‌ی زندگی و روابط افراد است. اختلال در هریک از این عوامل می‌تواند بر میل جنسی، تحریک‌شدن و ارضاشدن تأثیر بگذارد.

خوشبختانه مشکلات جنسی زنان قابل درمان است.

 اگر مشکلات جنسی در روابط شما اثر گذاشته است یا قسمتی از مغز شما را مختل کرده است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

چند عامل به عدم رضایت و اختلال جنسی کمک می‌کند. این عامل‌ها با یکدیگر ارتباط دارند.

اختلالات جسمی مرتبط با مسائل جنسی: ارتریت (خشکی و التهاب مفاصل)، مشکلات ادراری و روده‌ای، جراحی لگن، خستگی، سردرد یا سایر دردها.

اختلالات عصبی: مالتیپل اسکلروزیس (ام اس).

داروهای خاص: شامل برخی از ضد افسردگی‌ها، داروهای فشارخون بالا، آنتی‌هیستامین‌ها (ضدحساسیت‌ها) و داروهای شیمی‌درمانی می‌تواند باعث کاهش تمایل جنسی و عدم توانایی بدن‌تان در به‌دست‌آوردن ارضای جنسی شود.

هورمونال: پایین‌آمدن سطح هورمون استروژن بعد از یائسگی ممکن است در بافت‌های دستگاه تناسلی و پاسخ جنسی شما تغییراتی ایجاد کند. چین‌های پوستی ناحیه‌ی تناسلی (لابیا) نازک‌تر می‌شود و ناحیه‌ی کلیتوریس را آشکارتر می‌کند و این آشکارشدن گاهی اوقات سبب کاهش حساسیت در ناحیه‌ی کلیتوریس می‌شود. اگر روابط جنسی شما فعال نباشد، پوشش واژینال نازک‌تر می‌شود و به‌خصوص قابلیت ارتجاعی آن کم می‌شود. این عامل سبب نیاز به تحریک بیش‌تر برای شل‌شدن یا استفاده از مواد لیزکننده پیش از انجام نزدیکی دارد.

این عوامل می‌تواند هنگام آمیزش سبب درد و هم‌چنین طولانی‌شدن دستیابی به ارضای جنسی شود.

سطح هورمون‌های بدن شما معمولاً پس از به‌دنیاآوردن نوزاد و در طول دوران شیردهی تغییر می‌یابد این امر می‌تواند باعث خشکی واژن شود و در میزان میل جنسی شما به آمیزش مؤثر باشد.

حالت روانی و اجتماعی: اضطراب یا افسردگی درمان‌نشده و هم‌چنین استرس‌های طولانی می‌تواند سبب اختلال عملکرد جنسی شود. نگرانی‌هایی هم‌چون حاملگی و مادرشدن ممکن است تأثیر مشابه داشته باشد. اختلافات طولانی‌مدت با همسرتان در زمینه‌ی روابط جنسی یا حوادث دیگر می‌تواند توان پاسخ‌گویی خوب جنسی را کاهش دهد. مشکلات فرهنگی و مذهبی و ظواهر و تصویر بدنی نیز ممکن است در این امر مشارکت داشته باشد. ناراحتی‌های عاطفی می‌تواند سبب اختلال عملکرد جنسی شود. بدون درنظرگرفتن عامل شروع‌کننده و معمولاً به‌منظور دستیابی به درمانی مؤثر به برطرف‌کردن مشکلات جنسی خود بپردازید.

جهت بهبود سلامت روابط جنسی این عادات سالم زندگی را تمرین کنید:

  1. اجتناب از نوشیدن بیش‌ازحد الکل. نوشیدن بسیار زیاد الکل پاسخ جنسی را مختل می‌کند.
  2. سیگار نکشید. کشیدن سیگار جریان خون را در بدن‌تان محدود می‌کند، درنتیجه خون‌رسانی به دستگاه‌های جنسی شما کاهش می‌یابد و باعث کم‌شدن تحریک و ارضای جنسی می‌شود.
  3. از لحاظ جسمی فعال باشید. ورزش‌های هوازی (در هوای آزاد) توان شما را افزایش می‌دهد. تصویر بدنی شما را بهبود می‌بخشد. روحیه‌تان را بالا می‌برد و در کل به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ی بهتر و احساس بیش‌تری داشته باشید.
  4. برای اوقات فراغت و آرامش خود وقت بگذارید. یاد بگیرید چگونه استرس‌ها را کم کنید و به‌ خودتان آرامش بدهید. داشتن آرامش توانایی‌تان را در تحریک‌شدن و ارضای جنسی مطلوب افزایش می‌دهد. در هر مرحله‌ای برای وفق‌یافتن بهتر ممکن است تغییراتی در میل جنسی‌تان تجربه کنید. بدن‌تان را بشناسید و بدانید چه‌چیزی یک پاسخ جنسی سالم را به‌وجود می‌آورد. هرچه شما و همسرتان در زمینه‌ی عملکرد جسمی بدن‌تان بدانید. بیش‌تر به یافتن راه‌هایی برای ساده‌کردن مشکلات جنسی می‌انجامد.
  1. اطلاعات جمع‌آوری کنید. یادگیری مطالب آموزشیِ مرتبط با مسائل جنسی، هم‌چون سن، بیماری، حاملگی، یائسگی و داروها، در کیفیت روابط جنسی تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین برای یافتن این اطلاعات جست‌وجو کنید و هم‌چنین از پزشک‌تان نیز یاری بجویید.
  2. با همسرتان بی‌پرده ارتباط برقرار کنید. در نزدیک‌شدن به همسرتان انعطاف‌پذیر باشید. سعی کنید در مسائلی که برای هر دو شما به‌خوبی عمل می‌کند به یکدیگر نزدیک شوید.

تغییراتی را که برای‌تان اتفاق می‌افتد بپذیرید و به‌منظور بهبود روابط جنسی خود پاسخ نمودهای جدید جنسیتی خود را در طول تغییرات مراحل زندگی پیدا کنید و دوباره یکدیگر را بشناسید و به ‌هم نزدیک شوید.

اختلال جنسی زنان در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد و اغلب زمانی گسترش می‌یابد که هورمون در حال تناوب‌اند، برای مثال پس از به‌دنیاآوردن نوزاد یا در زمان یائسگی. هم‌چنین نگرانی‌های جنسی ممکن است همراه با بیماری‌هایی مانند سرطان خون و مشکلات قلبی و عروقی اتفاق بیفتد.