جراحی خارج کردن رحم

با پزشک خود درباره‌ی آن‌چه حین و پس از عمل انتظار می‌رود، از جمله تأثیرات جسمی و عاطفی صحبت کنید.

حین خارج‌کردن رحم ممکن است شما تحت بیهوشی کامل قرار بگیرید؛ در این صورت در طول عمل اصلاً هوشیار نیستید. انتخاب دیگر می‌تواند بی‌حسی موضعی یا نخاعی (بی‌حسی اسپینال) باشد، در این روش، شما را با دارو در حین عمل خواب‌آلود می‌کنند و تا حدودی هوشیارید.

به پشت ‌می‌خوابید، شبیه به حالتی دراز می‌کشید که تست پاپ‌اسمیر انجام می‌شود. ممکن است یک کاتتر (تیوب) برای تخلیه‌ی‌ ادرار در مثانه‌ی شما قرار گیرد. فردی از تیم جراحی با محلول استریل محل عمل را استریل می‌کند.

هنگام خارج‌کردن رحم

  • جراح واژن را برش می‌دهد و به رحم دست می‌یابد.
  • جراح با استفاده از ابزاری بلند، عروق خونی رحم را می‌گیرد و رحم را از بافت‌های پیوسته، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ جدا می‌کند.
  • رحم از طریق دهانه‌ی واژینال خارج می‌شود و برای جلوگیری از هرگونه خونریزی لگنی از بخیه‌های جذب‌شونده استفاده می‌شود.

به‌جز موارد مشکوک به سرطان رحم، جراح ممکن است رحم بزرگ‌شده را به قسمت‌های کوچک‌تر برش بزند و جداجدا خارج کند.

ممکن است در حین عمل، به علت خطر اندومتریوز شدید (کاشته‌شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جداره‌ی داخلی رحم) یا چسبندگی‌های لگنی، جراح شما را به تعویض گزینه از خارج‌کردن رحم واژنی به خارج‌کردن رحم شکمی مجبور کند. از جراح خود احتمال آن را جویا شوید.

لاپاروسکوپی یا خارج‌کردن رحم روباتیک

ممکن است شما داوطلب واژینال لاپاروسکوپیکال-اسیستد هیستروکتومی یا روباتیک هیستروکتومی باشید. هر دو روش امکان خارج‌کردن واژنی رحم را به جراح می‌دهد، درحالی‌که وی قادر است اعضای لگن را از طریق لاپاروسکوپ (لوله‌ای بلند و دوربین‌دار) مشاهده کند، اما بیش‌تر روند جراحی را از طریق برش کوچک شکمی و به‌وسیله‌ی ابزار بلند و باریک جراحی در قسمت بریده‌شده انجام می‌دهد. سپس جراح رحم را از طریق برشی در واژن خارج می‌کند.

ممکن است پیشنهاد جراح شما به علت وجود زخم‌های بافتی (چسبندگی) در اعضای لگن ناشی از جراحی‌های قبلی یا آندومتری، واژینال لاپاروسکوپیکال-اسیستد هیستروکتومی یا روباتیک هیستروکتومی باشد.

پس از خارج‌‌کردن رحم واژینال

پس از جراحی به مدت چند ساعت در اتاق ریکاوری می‌مانید و به مدت یک یا دو روز در بیمارستان بستری می‌شوید. داروهای مسکن و ضد درد و هم‌چنین داروهایی برای جلوگیری از عفونت برای شما تجویز می‌شود. تیم مراقب سلامت شما، به محض دیدن توانایی، شما را به بلندشدن و حرکت تشویق می‌کنند.

ترشحات خونی واژنی برای چند روز تا چند هفته پس از خارج‌کردن رحم، طبیعی است و شما مجبورید از نوارهای بهداشتی استفاده کنید.

اثرات جسمانی پس از خارج‌کردن رحم

پس از خارج‌کردن رحم، عادت ماهیانه (قاعدگی) و بارداری برای شما رخ نمی‌دهد.

اگر تخمدان شما خارج نشده باشد و شما پیش از عمل جراحی عادت ماهیانه داشتید، تخمدان شما تا زمان یائسگی به تولید هورمون و تخمک ادامه می‌دهد. اگر تخمدان شما خارج شده باشد، بلافاصله پس از عمل یائسه می‌شوید. ممکن است علائمی هم‌چون خشکی واژن و گُرگرفتگی را تجربه کنید که در صورت لزوم پزشک توصیه‌های درمانی ویژه‌ای به شما پیشنهاد می‌کند.

ریکاوری خارج‌کردن رحم واژینال به‌مراتب کوتاه‌تر و کم‌دردتر از خارج‌کردن رحم شکمی است. ریکاوری کامل ممکن است سه تا چهار هفته به طول بینجامد. حتا زمانی که تصور می‌کنید به حالت طبیعی بازگشته‌اید از بلندکردن اجسام سنگین بیش‌تر از بیست پوند (9.1 کیلوگرم) و آمیزش از طریق واژن پرهیز کنید. در صورت تشدید درد یا داشتن حالت تهوع، استفراغ یا خونریزی بیش‌تر از دوران قاعدگی موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اثرات عاطفی پس از خارج‌کردن رحم

پس از خارج‌کردن رحم، ممکن است خلق‌وخوی بهتر و احساس تندرستی بیش‌تری داشته باشید. دیگر علائم و نشانه‌های بیماری از قبیل خونریزی‌های شدید یا دردهای لگنی را تجربه نخواهید کرد. بیش‌تر بانوان پس از خارج‌کردن رحم، هیچ تغییری در عملکرد جنسی‌شان اتفاق نمی‌افتد. اما برخی از افراد پس از خارج‌کردن رحم، رضایت جنسی‌شان افزایش می‌یابد، شاید علت آن عدم ترس از بارداری یا نداشتن درد در هنگام مقاربت جنسی است.

ممکن است پس از خارج‌کردن رحم، احساس ضرر و خسران یا غم و اندوه به سراغ شما بیاید که امری طبیعی است. ممکن است به علت ازدست‌دادن قدرت باروری افسرده شوید، مخصوصاً اگر جوان باشید و قصد داشتید در آینده بارور شوید. اگر ناراحتی یا احساسات منفی در لذت‌های زندگی روزمره‌تان نفوذ کرد، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

هیستروکتومی عمل خارج‌کردن رحم است. ترشحات خونی واژنی برای چندین روز تا چند هفته بعد از هیستروکتومی به علت جذب بخیه‌ها و بهبودی بافت‌ها طبیعی است. بنابراین شاید نیاز باشد در این مدت از پدهای بهداشتی استفاده کنید.

به‌طور کلی، پس از هیستروکتومی خونریزی واژنی باید خفیف باشد. ممکن است گه‌گاهی شما متوجه لکه‌بینی یا ترشحات صورتی‌رنگ شوید. اما اگر پس از هیستروکتومی، به میزان دوران قاعدگی خونریزی داشتید یا زمان آن از شش هفته تجاوز کرد، حتماً برای ارزیابی وضعیت با پزشک خود مشورت کنید.