پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یا آزمایش پاپ راهی برای تشخیص سرطان دهانه‌ی رحم است که انجام منظم آن موجب تشخیص و درمان به‌موقع در صورت بروز سرطان می‌شود. این آزمایش تغییرات غیرعادی سلول‌های دهانه‌ی رحم را رصد می‌کند تا سلول‌های پیش‌سرطانی یا سرطانی بدخیم را شناسایی کند.

چه زمانی باید این آزمایش را انجام داد؟

توصیه‌ی متخصصان این است که زنان از ۲۱ تا ۳۰سالگی هر دو تا سه سال یک بار و پس از ۳۰سالگی هر ۳ تا ۵ سال به همراه آزمایش HPV (ویروس پاپیلوم انسانی که احتمال دارد به سرطان منجر شود) این آزمایش را مرتب انجام دهند.

هم‌چنین اگر پزشک متوجه بروز عوامل خطرزا از جمله موارد زیر شود، ممکن است انجام آزمایش را سریع‌تر تجویز کند:

 1. وجود عفونت HPV در بدن
 2. ضعف سیستم ایمنی به دلیل عمل‌های جراحی یا شیمی‌درمانی
 3. بودن در معرض استروژن مصنوعی DES پیش از تولد در بدن مادر
 4. مشاهده‌ی موارد مشکوک در آزمایش‌های گذشته

در دو صورت نیازی به آزمایش‌های بعدی پاپ وجود نخواهد داشت:

 1. چنان‌چه با عمل جراحی رحم و دهانه‌ی رحم را به دلیلی غیر از وجود ضایعات پیش‌سرطانی کامل از بدن بیرون آورده‌اید. اما اگر به دلیل ابتلا به سرطان این عمل را انجام داده‌اید، ادامه‌ی منظم آزمایش لازم است.
 2. پس از ۶۵-۷۰ سالگی، چنان‌چه در گذشته آزمایش‌ها را مرتب انجام داده‌اید.

کجا می‌توان این آزمایش را انجام داد؟

به‌طور کلی برای انجام این آزمایش، نسخه‌ی پزشک الزامی نیست و درمانگاه‌هایی وجود دارند که امکان انجام آن را فراهم می‌کنند. برای اطلاعات بیش‌تر به قسمت منابع وب‌سایت مراجعه کنید.

آیا امکان خطا در آزمایش وجود دارد؟

ممکن است پاپ‌اسمیر مانند هر آزمایش دیگری نتایج گمراه‌کننده‌ای به‌دست دهد که به دلیل اشتباه انجام‌دادن آزمایش نیست، بلکه به دلیل تشخیص منفی غلط است، یعنی زمانی که سلول‌های پیش‌سرطانی بروز کرده‌اند ولی آزمایش آن‌ها را شناسایی نمی‌کند. این خطا به دلیل عوامل زیر افزایش می‌یابد:

 1. ناکافی‌بودن سلول‌های مورد آزمایش
 2. اندک‌بودن سلول‌های غیر‌عادی و پیش‌سرطانی
 3. پنهان‌ماندن این سلول‌ها در زیر حجم‌های خونی یا سلول‌های ملتهب

بااین‌همه از آن‌جا که بروز و گسترش سرطان دهانه‌ی رحم به‌آرامی انجام می‌گیرد، معمولاً در نوبت‌های بعدی آزمایش پیش از این‌که خیلی دیر شود ضایعات و سلول‌های پیش‌سرطانی شناسایی می‌شوند.

چگونه برای آزمایش آماده شویم؟

برای انجام پاپ‌اسمیر از دو روز قبل از هرگونه رابطه‌ی جنسی یا استعمال مواد بهداشتی و پمادها در ناحیه‌ی تناسلی خودداری کنید و در صورت امکان در زمان قاعدگی این آزمایش را انجام ندهید.

نحوه‌ی انجام آزمایش چگونه است؟

پاپ‌اسمیر نوعی نمونه‌برداری سلولی است که در داخل مطب پزشک، بدون درد و بیهوشی و در مدت کوتاه چند دقیقه انجام می‌شود. پس از انجام آزمایش نیز به‌راحتی می‌توان به کارهای روزانه ادامه داد. ابتدا مانند تصویر ۱ فرد روی صندلی آزمایش قرار می‌گیرد، زانوها را خم می‌کند و پاشنه‌ها را در محل کف پا قرار می‌دهد.

afrah6

در تصویر ۲ سه مرحله‌ی انجام آزمایش تشریح شده است. نخست پزشک برای نگه‌داشتن دیواره‌های واژن، وسیله‌ای را درون آن قرار می‌دهد تا بتواند دهانه‌ی رحم را به‌درستی ببیند. سپس با وسیله‌ی شانه‌ای‌شکل یا لایه‌بردار بسیار نرم نمونه‌ی سلول‌های دهانه‌ی رحم را برمی‌دارد و روی لام شیشه‌ای یا درون مایع نگه‌دارنده قرار می‌دهد تا برای بررسی به آزمایشگاه ارسال شود.

afrah7

در تصویر شماره‌ی ۳، موقعیت دهانه‌ی رحم در دستگاه تناسلی بدن زن مشخص شده است.

afrah8

نتایج آزمایش چگونه اطلاع داده می‌شود؟

معمولاً فقط در صورتی که مورد غیرعادی در نمونه‌ی آزمایش مشاهده شود، پزشک با شما تماس می‌گیرد. نتیجه‌ی آزمایش منفی گویای این است که تا دوره‌ی بعدی آزمایش نیازی نیست کاری انجام دهید.

نتایج مثبت این آزمایش به‌معنای این نیست که شما سرطان دارید و لازم است با آزمایش‌های بیش‌تر دیگری تأیید شود. موارد غیرعادی مشاهده‌شده در پاپ‌اسمیر درجات مختلفی دارند:

 1. مشاهده‌ی سلول‌های پولکی‌شکلی که میزان غیرطبیعی‌بودن آن‌ها قابل تعیین نیست. در این صورت پزشک برای تشخیص بهتر، آزمایش HPV تجویز می‌کند.
 2. با توجه به اندازه‌ی ضایعه‌های پولکی روی سطح دهانه‌ی رحم می‌توان زمان وقوع سرطان را پیش‌بینی کرد.
 3. سلول‌های غددی غیرطبیعی بیانگر وجود سرطان نیست، اما در صورت مشاهده انجام آزمایش‌های دیگر را ایجاب می‌کند.
 4. سلول‌های بدخیم سرطانی پولکی‌شکل که معمولاً نشان‌دهنده‌ی قطعی وجود سرطان روی سطح واژن یا دهانه‌ی رحم است و پس از مشاهده‌ی آن پزشک به‌سرعت به اندازه‌گیری پیشرفت آن اقدام می‌کند.

در هریک از این موارد مشکوک برای تأیید نتیجه‌ی آزمایش، از کولپوسکوپی colposcopy)) استفاده می‌شود این کار برای دقیق‌تر معاینه‌کردن بافت روی دهانه‌ی رحم و واژن و فرج و در موارد نمونه‌بردای از بافت‌های نواحی مشکوک(biopsy) انجام می‌شود.

آیا در صورت بکارت انجام تست پاپ‌اسمیر نیاز است؟

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا انجام این آزمایش برای افراد باکره امکان‌پذیر است یا نه. ابزارهای آزمایشی بسیار ظریفی وجود دارند که این آزمایش را برای افرادی که باکره‌اند نیز به وجود آورده است. اگر نگران این مسئله‌اید، کافی است که در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

متخصصان شروع آزمایش‌ها را از ۲۱سالگی توصیه می‌کنند. در صورت عدم روابط جنسی امکان انتقال HPV که از عوامل مهم سرطان است، ناچیز خواهد بود. بااین‌حال عوامل دیگری مانند سیگارکشیدن یا سابقه‌ی خانوادگی در بروز این سرطان مؤثر است. به همین دلیل اگر نگرانی دارید، حتماً برای انجام آزمایش با پزشک مشورت کنید.

در زمان حاملگی نیازی به پاپ اسمیر وجود دارد؟

پاپ‌اسمیر از جمله آزمایش‌های اولیه و منظم زمان بارداری است و از آن‌جا که فقط روی دهانه‌ی رحم انجام می‌گیرد کاملاً برای جنین در رحم بی‌خطر است.