رابطه‌ی جنسی دردناك[1]

بسياری از زنان در حين رابطه‌ی جنسی، پیش از رابطه يا پس از آن در ناحيه‌ی تناسلی خود احساس درد می‌کنند.

در صورت احساس درد حتماً بايد به پزشک مراجعه كرد. روش‌های درمانی به از بين‌رفتن درد يا كم‌شدن درد كمك می‌كند. درمان درد به بهبود رابطه‌ی جنسی و عاطفی و افزایش اعتمادبه‌نفس كمك می‌كند.

نشانه‌ها[2]

  • درد فقط در هنگام دخول جنسی
  • درد در هرگونه دخول، حتا در هنگام گذاشتن تامپون
  • درد در شرايط خاص و با شريك خاص
  • درد نوظهور پس از تجربه‌ی رابطه‌ی دخول جنسی بدون درد
  • درد عميق مانند احساس واردشدن ضربه
  • سوزش يا تيركشيدن

دلايل

رابطه‌ی جنسی دردناك دلايل گوناگون فيزيكی و روانی دارد:

الف) دلايل درد در شروع دخول

۱. خشكی در ناحيه‌ی تناسلی. اين مشكل ممكن است به علت آماده‌نبودن فرد برای برقراری رابطه‌ی جنسی و كافی‌نبودن مرحله‌ی عشق‌بازی پیش از دخول باشد. هم‌چنين ممکن است به علت كاهش استروژن پس از يائسگی، پس از زايمان يا در زمان شيردهی باشد. هم‌چنين مصرف برخی از داروها، مانند داروهای ضدافسردگی، داروی فشارخون، آرام‌بخش‌ها، داروی ضد حساسيت و برخی از داروهای ضد بارداری ممکن است به خشكی منجر شود.

۲. زخم و خراش. هرگونه زخم و خراش ناشی از تصادف، ضربه، جراحی لگن، زايمان و هرگونه مشكلات مادرزادی می‌تواند به دخول دردناك منجر شود.

۳. تورم، عفونت و مشكلات پوستی. عفونت در اندام تناسلی يا اندام ادراری، اگزما و ساير مشكلات پوستی در اندام تناسلی می‌تواند به دخول دردناك منجر شود.

۴. گرفتگی عضلات ديواره‌ی واژن.

ب) دلايل درد عميق. اين درد معمولاً به دلیل دخول عميق ایجاد می‌شود و معمولاً به وضعيت بدنی خاص در هنگام رابطه مربوط است.

۱. بيماری‌ها و شرايط خاص. آندومتریوز (endometriosis) ، بيماری تورم لگن، پرولپس رحم uterine prolapse))، رحم برعکس(retroverted uterus) ، فيبروئيدهای رحمیuterine fibroids) )، التهاب مثانه(cystitis) ، سندروم روده‌ی تحريك‌پذيرirritable bowel syndrome) )، بواسير(hemorrhoids) و كيست تخم‌دان .(ovarian cysts)

۲. جراحی‌ها و درمان‌های پزشكی. جراحی‌هايی مربوط به لگن، درآوردن رحم hysterectomy))، به دخول دردناك منجر می‌شود. هم‌چنين درمان‌های پزشكی مانند پرتودرمانی و شيمی‌درمانی می‌توانند تغييراتی در بدن ايجاد كنند كه رابطه‌ی جنسی را دردناك كنند.

ج) دلايل احساسی

۱. مشكلات روانشناختی. اضطراب، افسردگی، نگرانی درباره‌ی ظاهر خود، ترس از صميميت يا مشكلات رابطه به كاهش تحريك و درد و ناراحتی فيزيكی منجر می‌شود.

۲. استرس. گاهی ماهيچه‌های پايينی لگن براثر استرس منقبض می‌شوند و به رابطه‌ی جنسی دردناك منجر می‌شود.

۳. اگر فرد مورد تجاوز جنسی قرار گرفته شده باشد.

چه چیزی به رابطه‌ی جنسی دردناك منجر می‌شود؟

در بسياری از موارد، علت دردداشتن زنان در هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی خشك‌بودن ناحيه‌ی واژنی است. در چنین شرایطی برای رفع درد، زن باید آرامش بيش‌تری در زمان رابطه‌ی جنسی داشته باشد، مقدار عشق‌بازی پیش از رابطه‌ی جنسی بيش‌تر شود يا از روان‌كننده‌های جنسی استفاده شود.

در برخی از موارد درد دخول می‌تواند به این دلايل باشد:

ـ انقباض غیر ارادی مهبل. گرفتگی عضلات واژنی كه معمولاً به علت ترس از آسيب‌ديدن ايجاد می‌شود.

ـ عفونت‌های واژنی. اين دليل متدوال بوده و شامل عفونت قارچی می‌‌شود.

ـ مشكلات دهانه‌ی رحم. در اين‌جا، آلت تناسلی مرد به دهانه‌ی رحم می‌رسد و بيش‌ترين دخول را دارد، بنابراين مشكلات دهانه‌ی رحم مانند عفونت‌ها می‌تواند سبب درد در هنگام دخول شود.

ـ مشكلات رحمی. اين مشكلات می‌تواند شامل fibroids باشد كه باعث درد عميقی در هنگام دخول می‌شود.

ـ Endometriosis. حالتی است كه در آن endometrium (بافتی كه رحم را می‌پوشاند) خارج از رحم رشد می‌كند.

ـ مشكلات تخمدانی. اين مشكلات شامل كيست تخمدان می‌شود.

ـ بيماری تورم لگن. بافت‌های عميق متورم می‌شوند و به دلیل فشار دخول درد عميقی ايجاد می‌شود.

ـ حاملگی خارج از رحم.

ـ يائسگی. پوشش واژنی رطوبت نرمال خود را از دست می‌دهد و خشك می‌شود.

ـ دخول در مدت زمان اندکی پس از جراحی يا زايمان.

ـ بيماری‌های مقاربتی. بيماری‌های مقاربتی که شامل زگيل‌های واژنی، زخم‌های هرپیسی و ساير بيماری‌های مقاربتی است.

ـ آسيب به vulva يا واژن. اين آسيب‌ها می‌تواند شامل پارگی به علت زايمان يا به علت برش (episiotomy) در perenium (ناحيه‌ای از پوست بين واژن و مقعد) باشد كه هنگام زايمان ايجاد می‌شود.

رابطه‌ی جنسی دردناك در زنان چگونه بهبود می‌يابد؟

در برخی از موارد درمان رابطه‌ی جنسی دردناك نيازی به مداخله‌ی پزشكی ندارد. برای مثال، در حالت رابطه‌ی جنسی دردناك پس از حاملگی، حداقل تا شش هفته پس از زايمان از دخول خودداری كنيد. دخول همراه با صبر و معاشقه را تجربه كنيد و در صورت خشكی واژن از روان‌كننده‌هايی استفاده کنید كه ماده‌ی اصلی آن‌ها آب است.

اما برخی از درمان‌ها به مراجعه به پزشك نیاز دارد. اگر خشكی واژنی مربوط به يائسگی است، از متخصص درمانگر خود بايد كرم‌های استروژنی و داروهای ديگر را درخواست كنيد.

در مواردی كه درد هيچ‌گونه علت پزشكی ندارد، رابطه درمانی می‌تواند كمك كند. برخي از افراد بايد روی حس‌هايی کار کنند مانند حس گناه و حس‌های درونی خود كه به رابطه‌ی جنسی مربوط می‌شود.

در صورت مشاهده‌ی این علائم، حتماً به پزشک مراجعه کنید: خون‌ريزی، جراحت واژنی، پريودهای نامرتب، ترشح واژنی غيرارادی و انقباضات ماهيچه‌های واژنی.

[1] مترادف پزشكی دخول دردناك dyspareunia: (ديسپارونيا)

[2] symptoms