میل جنسی‌ پایین در زنان

میل جنسی یک زن در طول زندگی‌اش به‌صورت طبیعی دچار نوسان است. معمولاً تمایل زیاد یا کم به برقراری رابطه‌ی‌ جنسی‌ با چنین مسائلی ارتباط دارد: شروع یا پایان یک رابطه، تغییری چشمگیر در زندگی‌ از قبیل بارداری، یائسگی یا بیماری. هم‌چنین داروهای ضد افسردگی و تمدد اعصاب نیز می‌تواند باعث پایین‌آمدن میل در زنان شود.

اگر میل جنسی‌تان پایین است و این مسئله شما را مضطرب کرده است، ممکن است دچار اختلال میل جنسی غیرفعال باشید.

اما شما برای کمک‌گرفتن ملزم به داشتن شرایط بالا که یک تعریف پزشکی است، نیستید. اگر از تمایلِ جنسی پایین و یا کاهش میل جنسی‌ رنج می‌برید، تغییراتی در شیوه‌ی زندگی‌ و تکنیک‌های رابطه‌ی جنسی‌ می‌تواند تمایل شما را به برقراری رابطه‌ی جنسی‌ بیش‌تر کند. هم‌چنین برخی‌ از داروها نیز می‌تواند پاسخ‌گوی این نیاز باشد.

نشانه‌ها

اگر برای برقراری رابطه‌ی جنسی‌ با شریک زندگی‌تان تمایل ندارید، لزوماً هیچ‌یک از شما در مقایسه با دیگران غیرعادی نیستید، هرچندممکن است تفاوت‌های شما باعث ایجاد اضطراب شود. به همین نحو، حتا اگر میل جنسی شما ضعیف‌تر از قبل است، ممکن است رابطه‌تان قوی‌تر از هر زمان دیگری باشد. باید به این مهم توجه شود که هیچ عدد جادویی برای تعریف میل جنسی پایین وجود ندارد و در هر زن متفاوت است.

داروها

پزشک داروهایی را که مصرف می‌کنید ارزیابی می‌کند تا دریابد آیا این داروها باعث تأثیرات جانبی در تمایلات جنسی‌ می‌شود یا خیر.

مشاوره

صحبت با متخصص روابط جنسی‌ یا یک مشاور با تجربه در مسائل جنسی‌ می‌تواند به مشکل پایین‌بودن میل جنسی‌ کمک کند. این درمان‌ها غالباً شامل آموزش واکنش جنسی و تکنیک‌های رابطه‌ی جنسی‌ و معرفی مطالبی خواندنی یا تمرین‌های دو نفره است.

درمان هورمونی

استروژنی که از طریق قرص، یا ژل به سراسر بدن منتقل می‌شود تأثیر مثبتی روی عملکرد مغز و فاکتورهای روانی‌ مؤثر در واکنش‌های جنسی‌ می‌گذارد. اما این نوع درمان هورمونی، که کل بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

مقدارِ کم‌تر استروژن که به شکل کرم واژن، شیاف مخصوص یا حلقه‌ای که در واژن قرار می‌دهید با افزایش جریان خون واژن به بالابردن تمایل جنسی‌ کمک می‌کند بدون آن‌که خطرات روش استروژن بدنی را به همراه داشته باشد. در برخی از موارد ، پزشک شما ممکن است ترکیبی‌ از استروژن و پروژسترون تجویز کند.

هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون اگرچه به مقدار بسیار کمی‌ در زنان وجود دارد، اما نقش مهمی‌ در عملکرد جنسی‌ زنانه دارد. هرچند جایگزین‌کردن تستوسترون در زنان مرسوم است، اما سازمان غذا و داروی امریکا برای عدم عملکرد جنسی زنان این شیوه‌ی درمان را تأیید نمی‌کند. علاوه بر آن، باعث ایجاد جوش، ازدیاد موی بدن و تغییرات روانی‌ یا شخصیتی می‌شود.

شیوه‌ی زندگی‌ و درمان خانگی

تغییرات سالم در شیوه‌ی زندگی‌ می‌تواند تأثیر بسزائی در تمایلات جنسی شما داشته باشد:

– ورزش کنید: تمرینات ایروبیک منظم وتمرینات قدرتی‌ بنیه‌ی شما را افزایش می‌دهد، تناسب اندام‌تان را بهتر می‌کند، به خلق‌وخوی شما نشاط می‌بخشد و میل جنسی‌ را در شما تقویت می‌کند.

– استرس خود را کاهش دهید. به‌کارگرفتن شیوه‌ای درست برای رویارویی با استرس‌های ناشی از کار، مسائل مالی و گرفتاریهای روزانه میل جنسی‌تان را تقویت می‌کند.

– با شریکِ زندگیتان گفت‌وگو کنید. زوجی که گفت‌وگوی آزاد و صادقانه را می‌آموزند ارتباط عاطفی بهتری با یکدیگر برقرار میکنند که به رابطهی جنسی بهتری منجر میشود. گفت‌وگو در مورد ارتباط جنسی‌ نیز مهم است. صحبت در مورد آن‌چه در رابطه دوست دارید یا ندارید صحنه را برای برقراری رابطه‌ی جنسی بهتر و صمیمی‌تر آماده می‌کند.

– برای رابطه‌ی جنسی‌ وقت اختصاص دهید: تعیین‌کردن زمانی‌ برای برقراری رابطه‌ی جنسی در تقویم‌تان ممکن است غیرطبیعی و بی‌معنی به‌نظر برسد، اما اولویت‌دادن به برقراری رابطهی جنسی‌ میتواند به بازگشت میل جنسی شما به مسیر درست کمک کند.

– کمی‌ به چاشنی‌ رابطهی جنسی‌تان بیفزایید. حالت‌های متفاوت رابطه‌ی جنسی، زمانهای متفاوت در طول روز یا مکان‌های مختلف برای داشتن رابطهی جنسی‌ را امتحان کنید. اگر شما و شریک زندگی‌تان تجارب گوناگون را می‌پذیرید، اشیای محرک جنسی‌ و خیال‌پردازانه میتواند لذت رابطه‌ی‌ جنسی‌ را به شما یادآوری کنند.

مواجهه و حمایت

ممکن است میل جنسی‌ پایین برای شما یا شریک زندگی‌تان بسیار مشکل‌آفرین باشد. طبیعی است که اگر قادر نیستید آن‌گونه که دوست دارید جذاب و رمانتیک باشید، عصبانی‌ و ناراحت شوید. درعین‌حال، میل جنسی پایین می‌تواند در شریک زندگی‌تان احساس طرد‌شدگی ایجاد کند که این به کشمکش و دعوا منجر می‌شود و این نوع آشفتگی در رابطه خود باعث کاهش بیش‌تر میل جنسی می‌شود.‌

یادآوری این موضوع که نوسان در میل جنسی شما یک قسمت طبیعی از هر رابطه‌ای و هر مرحله‌ای از زندگی است مفید و نتیجه‌بخش است. سعی‌ کنید همه‌ی توجه‌تان را به رابطه‌ی جنسی متمرکز نکنید. در عوض، زمانی‌ را به رسیدگی و تقویت خودتان و رابطه‌تان اختصاص دهید. پیاده‌روی کنید، بیش‌تر بخوابید، پیش از ترک منزل شریک زندگی‌تان را ببوسید یا یک شام عاشقانه در رستوران مورد علاقه‌تان ترتیب دهید. درحقیقت، داشتن احساس خوب به خودتان و شریک زندگی‌تان می‌تواند بهترین پیشواز برای رابطه‌ی جنسی ایده‌آل‌ باشد.