تاکنون آموزش جنسی در مدرسه‌های بسیاری ارائه شده است، اما تاکنون به‌منزله‌ی کلاس آموزشی مستقل به‌حساب نیامده است. این آموزش باید در خانه نیز ادامه داشته باشد. در ادامه، به شما کمک می‌کنیم که چگونه با فرزند نوجوان خود در این رابطه صحبت کنید.

معمولاً اصول اولیه‌ی آموزش‌های جنسی در کلاس‌های سلامت عنوان می‌شود، اما ممکن است نوجوان شما متوجه همه‌ی مواردی نشود که باید در مواقع حساس در امور جنسی به آن‌ها دقت کند. این همان جایی است که شما باید وارد شوید. ممکن است زیبا به‌نظر نیاید، ولی آموزش‌های جنسی یکی از وظایف والدین است. با تقویت و تکمیل آن‌چه فرزند نوجوان‌تان در مدرسه می‌آموزد، می‌توانید زندگی سالمی در امور جنسی برای او فراهم آورید.

یخ‌تان را بشکنید. از عمده‌ترین عناصر اخبار، سرگرمی و تبلیغات امور جنسی است. غالبا اجتناب از این موضوع همه‌گیر دشوار است. اما زمانی که والدین و فرزندان نیازمند گفت‌وگو در این رابطه‌اند آسان به‌نظر نمی‌آید. اگر شما همواره منتظر بهترین زمان باشید، ممکن است بهترین فرصت‌ها را از دست بدهید.در عوض، به این مسئله به‌منزله‌ی گفت‌وگویی مداوم نگاه کنید. در ذیل ایده‌هایی برای آغاز این بحث‌ها و ادامه‌ی آن آورده شده است.

فرصت را مغتنم بشمارید. زمانی که مشغول دیدن برنامه‌ای تلویزیونی یا موزیک‌ویدئویی با موضوع رفتار جنسی مسئولانه بودید، از آن به‌منزله‌ی سرآغاز بحث استفاده کنید. به‌ یاد داشته باشید در برخی از لحظات معمول کار روزانه، مانند زمانی که رانندگی می‌کنید یا به جابه‌جاکردن خریدهای خود مشغول‌اید، بهترین فرصت برای آغاز این بحث‌هاست.

صادق باشید. اگر در هنگام صحبت احساس راحتی نمی‌کنید آن را بیان کنید، اما اضافه کنید که ادامه‌ی صحبت اهمیت فراوانی دارد. اگر جواب سؤالات فرزند نوجوان خود را نمی‌دانید، پیشنهاد دهید که با هم به دنبال جواب آن بگردید.

رک باشید. احساس خود را راجع‌به موضوعات خاص مثل رابطه‌ی جنسی دهانی و مقاربت شفاف عنوان کنید. سعی کنید بی‌طرفانه خطرهای آن را بیان کنید؛ خزراتی چون ضربه‌های عاطفی، عفونت‌های جنسی و بارداری ناخواسته. توضیح دهید که رابطه‌ی جنسی دهانی همواره انتخابی بی‌خطر در مقابل سایر مقاربت‌ها نخواهد بود.

دیدگاه فرزندتان را در نظر بگیرید. فرزندتان را نصیحت (برای اوسخنرانی) نکنید و فقط با تکیه بر روش ترساندن وی را از امور جنسی دور نکنید. در عوض به‌خوبی به حرف‌هایش گوش بسپارید و سعی کنید فشارها، چالش‌ها و علایق او را بفهمید.

ورای حقیقت گام بردارید. فرزند شما به اطلاعات دقیق در امور جنسی نیاز دارد. اما از آن مهم‌تر صحبت‌کردن درباره‌ی احساسات، رفتارها و ارزش‌هاست. سؤالات را از نظر اخلاقی و مسئولیت‌پذیری در زمینه‌های شخصی و مذهبی بررسی کنید.

برای بحث‌ها‌ی بعدی آماده باشید. بگذارید فرزندتان بداند که همواره برای شنیدن و صحبت‌کردن در امور جنسی آماده‌اید. سؤالات او را با گفتن «من همیشه خوشحال می‌شوم و آماده‌ی صحبت‌کردن با تو خواهم بود» پاداش دهید.

به موضوعات دشوار بپردازید

آموزش‌های جنسی به نوجوانان شامل موارد دشوار دیگری نیز می‌شود: خودداری یا ریاضت جنسی، تجاوز، هم‌جنس‌گرایی. همواره آماده‌ی پاسخ‌گویی به این سؤالات باشید:

چه زمانی خواهم فهمید که برای برقراری رابطه‌ی جنسی آماده‌ام؟ عوامل مختلف از قبیل فشار طرف مقابل، کنجکاوی و تنهایی و… برخی از نوجوانان را به سمت برقراری رابطه‌ی جنسی زودهنگام هدایت می‌کند.اما هیچ عجله‌ای نیست. به نوجوان‌تان یادآور شوید که بهتر است منتظر بماند. رابطه‌ی جنسی نوعی رفتار برای افراد بالغ است. ضمناً راه‌های فراوان دیگری برای بیان علاقه وجود دارد. صحبت‌های صمیمی و عاشقانه، پیاده‌روی‌های طولانی، دست یکدیگر را گرفتن، گوش‌دادن به موسیقی، رقصیدن، بوسیدن، نوازش و درآغوش‌کشیدن.

اگر زمانی دوست من خواهان برقراری رابطه‌ی جنسی بود، اما من آمادگی نداشتم چه کار کنم؟ برایش توضیح دهید که «هیچ‌کس» نباید از روی تعهد یا ترس رابطه‌ی جنسی داشته باشد. هرگونه رابطه‌ی جنسی اجباری تجاوز جنسی محسوب می‌شود چه این‌که مجرم شخصی بیگانه باشد یا فردی که نوجوان شما با وی ملاقات عاشقانه داشته است. به فرزندتان بفهمانید که «هیچ» همیشه یعنی «هیچ‌کس» و این استثنا ندارد. تأکید کنید مشروبات الکلی و مواد مخدر قوه‌ی تشخیص عقل را معیوب می‌کند و باعث کاهش حس کنترل احساسات می‌شود.

اگر من هم‌جنس‌گرا باشم چطور؟ ممکن است برخی از نوجوانان زمانی به این فکر بیفتند که هم‌جنس‌گرا یا دوجنسیتی‌اند. به نوجوان خود کمک کنید تا دریابد در ابتدای مسیر جذب جنسیتی است و ممکن است این احساسات به‌مرور زمان تغییر کند. درعین‌حال به وی یادآوری کنید شما او را هرگونه باشد بدون قیدوشرط دوست دارید. همواره او را برای به اشتراک‌گذاشتن احساساتش تشویق کنید.

روابط سالم و ناسالم

جوانان و نوجوانان اغلب از بی‌حرمتی و خشونت‌ها در قرارهای ملاقات و روابط دوستانه بی‌خبرند. بنابراین آگاه‌کردن آنان از این واقعیت‌ها و به‌اشتراک‌گذاشتن این‌گونه تجربه‌های واقعی بسیار بااهمیت است. هم‌چنین والدین باید این‌گونه ناهنجاری‌ها و خشونت‌ها در روابط دوستانه را به فرزند خود هشدار دهند، در این میان می‌توان به این ناهنجاری‌ها اشاره کرد:

 • مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر
 • خودداری از ارتباط با سایر دوستان یا جلوگیری از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی
 • تبرئه‌کردن یا تحمل‌کردن رفتارهای نامتعارف طرف مقابل رابطه
 • ترس از شخص مقابل در رابطه
 • ازدست‌دادن علایق در مدرسه یا فعالیت‌های اجتماعی که زمانی لذت‌بخش بوده است.
 • کبودی، خراشیدگی یا جراحات مشکوک

خطر اثرات منفی در نوجوانانی که در روابط‌شان مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، در طول زمان نیز بالاتر می‌رود. پیامدهایی از قبیل نتایج ضعیف و افت تحصیلی، افراط در مصرف مشروبات الکلی و خودکشی. اثرات عاطفی روابط ناسالم نیز تا مدت‌ها ادامه دارد و احتمال آینده‌ای ناکام و روابط ناهنجار یا خشونت‌آمیز را به دنبال خواهد داشت.

آگاه‌کردن نوجوانان از مسائلی چون احترام متقابل، روابط سالم و این‌که چه‌چیز درست یا نادرست است در روابط آینده‌ی آنان تأثیر بسزایی می‌گذارد. بنابراین بسیار مهم است که با فرزندتان درباره‌ی بایدها و نبایدهای روابط سالم صحبت کنید.

واکنش به رفتارها

اگر فرزندتان در زمینه‌ی روابط جنسی فعال شد- فارغ از این‌که فکر می‌کنید او آماده است یا نه- صحبت‌کردن درباره‌ی آن اهمیت بیش‌تری می‌یابد. احساس خود را صادقانه و آزاد با وی در میان بگذارید. به وی یادآوری کنید که شما از او انتظار دارید مسئولیت روابط جنسی و آن‌چه را مربوط به آن است جدی بگیرد. بر اهمیت روابط جنسی بی‌خطر تأکید کنید و مطمئمن شوید که فرزند شما حتماً از نحوه‌ی استفاده از روش‌های ضد بارداری اطلاع کافی داشته باشد. به او درباره‌ی برقراری رابطه‌ی جنسی فقط با یک نفر توضیح دهید و بیان کنید که این مسئله نه‌تنها از نظر حس اعتمادپذیری و احترام اهمیت ویژه‌ای دارد، بلکه احتمال ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربت‌های جنسی را به‌مراتب کاهش می‌دهد. هم‌چنین با وضع برخی قوانین وی را به ایجاد محدودیت‌های معقول وادار کنید، نظیر منع معاشرت با دوستان جنس مخالف یا کم‌کردن روابط با آنان.

پزشک فرزند شما نیز می‌تواند در این امر کمک کند. چکاپ‌های منظم به فرزند شما فرصت می‌دهد فعالیت‌های جنسی و دیگر رفتارهای جنبی را در محیطی محرمانه بیان کند و به علاوه پزشک می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره‌ی روش‌های ضد بارداری و مقاربت‌های جنسی بی‌خطر به وی بدهد. هم‌چنین پزشک می‌تواند به اهمیت استفاده از واکسن پاپیلوماویروس برای دختران و پسران تأکید کند. این واکسن به پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان دهانه‌ی رحم، مقعد، دهان، گلو و آلت تناسلی کمک می‌کند.

نگاهی به آینده

با حمایت و پشتیبانی شما فرزند نوجوان‌تان در آینده می‌تواند به فردی بالغ و مسئولیت‌پذیر در امور جنسی تبدیل شود. صادق باشید و از صمیم قلب با وی صحبت کنید. اگر فرزندتان علاقه‌ای به شنیدن این موضوعات نشان نمی‌دهد، در هر صورت با او صحبت کنید به احتمال فراوان او گوش می‌دهد.

نوجوانان و مقاربت جنسی، حفاظت از سلامت جنسی فرزندتان

معمولاً دوران نوجوانی و امور جنسی ترکیبی با ریسک بالاست. سعی کنید بهترین روش را برای صحبت‌کردن درباره‌ی روش‌های پرهیز از مقاربت جنسی یا جلوگیری از بارداری با فرزند نوجوان‌تان پیدا کنید.

فقط شمار اندکی از والدین با این نظر منطقی برخورد می‌کنند که فرزندشان در دوران نوجوانی روابط جنسی دارد، حال آن‌که تحقیقات نشان داده است که بسیاری از نوجوانان از سنین نوجوانی و در دوران دبیرستان روابط جنسی فعال دارند و این موضوع به‌طور بالقوه آنان را در معرض خطر بارداری ناخواسته یا بیماری‌ها و عفونت‌های دستگاه تناسلی قرار می‌دهد. وقتی به مبحث نوجوانان و مقاربت جنسی می‌پردازیم، مهم‌ترین نکته پرداختن به روش‌های پیشگیری از شروع فعالیت در امور جنسی و به‌خصوص مقاربت است.

ترویج پرهیز از مقاربت جنسی

وقتی به بحث نوجوان و مقاربت جنسی می‌رسیم، هیچ‌گاه برای صحبت‌کردن در رابطه با پرهیز و خودداری از برقراری مقاربت جنسی دیر نیست. اگر شما به‌شدت اعتقاد دارید که مقاربت جنسی پیش از ازدواج امری اشتباه است یا واقعاً می‌خواهید که فرزندتان این امر را به زمانی موکول کند که بالغ‌تر شود، عقاید خود را با فرزندتان در میان بگذارید. اگر دلایل اعتقادات‌تان را صادقانه بیان کنید، احتمال این‌که فرزندتان آن را درک کند و به ارزش‌ها و اعتقادات شما احترام بگذارد بالاتر می‌رود.

هم‌چنین از فرزندتان راجع‌به اعتقادات و ارزش‌ها و امیدهای شخصی‌اش راجع‌به آینده سؤال کنید و به او بگویید که ممکن است روابط جنسی در این سنین در آینده‌اش تأثیر بگذارد. توضیح دهید:

نوجوانی و داشتن رابطه‌ی جنسی خطرهای فراوانی دارد.

روش‌های مختلف دیگری به غیر از داشتن مقاربت جنسی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان میزان علاقه و احساسات را به فرد مقابل نشان داد.

تنها راه مطمئن برای نوجوانان در جلوگیری از بارداری و STIs مانند کلامیدیا، سوزاک، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، تب‌خال و ایدز، پرهیز از هرگونه رابطه‌ی جنسی اعم از دهانی، مقعدی و واژنی است.

پرهیز از برقراری رابطه‌ی جنسی به نوجوان کمک می‌کند تا در زمان پایان‌دادن به رابطه از بسیاری از مسائل عاطفی و احساسی و استرس‌های ناشی از آن به دور باشد و این دوران را راحت‌تر پشت سر بگذارد.

روش‌های کنترل جمعیت (کنترل بارداری)

دانستن روش‌های مختلف کنترل بارداری در زندگی هر فرد نقش مهمی را ایفا می‌کند. خواه فرزند شما خواهان برقراری رابطه‌ی جنسی باشد یا تصمیم گرفته باشد بر پرهیز از این‌گونه روابط، اطمینان یابید که از روش‌های ضد بارداری و حفظ سلامت خود از ابتلا به بیماری‌های عفونی مقاربتی اطلاعات درست و کافی داشته باشد.

کاندوم

بر اهمیت استفاده‌ی همیشگی از کاندوم حین داشتن مقاربت جنسی تأکید کنید، حتا اگر فرزندتان راه دیگری از روش‌های ضد بارداری را استفاده می‌کند.

 • استفاده‌ی مستمر و درست از کاندوم مؤثرترین روش برای نوجوانان فعال در روابط جنسی است که می‌تواند آنان را در مقابل ابتلا به بیماری‌های مختلف عفونی مقاربتی حفاظت کند.
 • ضمناً کاندوم از بروز بارداری نیز جلوگیری می‌کند.

تجویز کنترل‌کننده‌های بارداری

برای جلوگیری از بارداری در نوجوانان موارد پیشگیری‌کننده‌ی متفاوتی وجود دارد. کالج امریکایی زنان و زایمان افراد بالغ را به استفاده از روش‌های بلندمدت ضد بارداریِ قابل بازگشت تشویق می‌کند، یعنی استفاده از دستگاه داخل رحمی یا ایمپلنت‌های ضد بارداری.

روش‌های مؤثر در کنترل بارداری که به جلوگیری از بارداری در نوجوانان کمک می‌کند بدین قرار است:

 • دستگاه داخل رحمی (Mirena، Skyla، Paragard)
 • ایمپلنت پیشگیری از بارداری (Implanon، Nexplanon)
 • قرص‌های ضد بارداری ترکیبی
 • چسب‌های ضد بارداری (ارتو اورا)
 • حلقه‌ی واژینال (NuvaRing)
 • تزریق پیشگیری از بارداری (دپو پروورا)

فرزند شما به‌منظور تجویز راه‌های ضد بارداری، به ملاقات و مشورت با پزشک نیازمند است. پیش از تنظیم قرار ملاقات با پزشک از دخترتان راجع‌به ترجیح وی برای ملاقات با پزشکی زن سؤال کنید.

برای فرزندتان توضیح دهید که پزشک به این امور می‌پردازد:

 • سؤال و بررسی تاریخچه‌ی پزشکی شخص
 • معاینه‌ی بخش لگنی
 • بیان خطرها و امتیازات هریک از روش‌های کنترل بارداری. برای مثال، Depo-Provera معمولاً برای نوجوانان به علت بروز توده‌های استخوانی توصیه نمی‌شود.

مطمئن شوید فرزندتان دریابد که روش‌های مختلف ضد بارداری جایگزینی برای استفاده از کاندوم نیست. این روش‌ها فقط برای کنترل بارداری و جلوگیری از آن به‌کار می‌رود، اما حفاظتی در مقابل بیماری‌های عفونی مقاربت جنسی نیست.

کنترل بارداری اورژانسی

برای فرزندتان بیان کنید که همیشه بهترین تصمیم برای جلوگیری از بارداری پیش از وقوع مقاربت جنسی باید اتخاذ شود. درعین‌حال ضد بارداری‌های اورژانسی از قبیل قرص صبح روز بعد لوونورژسترول،Plan B One-Step, Next Choice One Dose) or ulipristal (ella). در صورتی که فرزند شما برنامه‌ای برای جلوگیری از بارداری در نظر نگرفته است یا حتا روش‌های ضد بارداری با شکست روبه‌رو شده می‌توانند نقش مهمی را در جلوگیری از بارداری ایفا کنند