کاندوم

کاندوم لایه‌ی پلاستیکی بسیار نازکی است که از آن در چنین مواردی استفاده می‌شود: برای پوشاندن آلت تناسلی به‌منظور جلوگیری از واردشدن منی به واژن، تماس منی با سطح پوست داخلی ناحیه‌ی تناسلی و درکل جلوگیری از تماس نواحی تناسلی در هنگام سکس.

باور عام بر این است که کاربرد کاندوم فقط برای جلوگیری از بارداری است، درحالی‌که بهترین و مؤثرترین راه جلوگیری از انتقال اغلب بیماری‌های مقاربتی استفاده از کاندوم است.

در استفاده از کاندوم دو موضوع مهم را باید درنظر گرفت: استفاده‌ی صحیح و استفاده‌ی مستمر. استفاده‌ی غیرمستمر از کاندوم نمی‌تواند از انتقال بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کند، چراکه احتمال انتقال بیماری حتا پس از یک بار نزدیکی بدون کاندوم با فرد حامل STD امکان‌پذیر است. هم‌چنین اگر از کاندوم به‌درستی استفاده نشود، در جلوگیری از انتقال عامل بیماری تأثیری ندارد.

استفاده‌ی صحیح و مستمر از کاندوم خطر انتقال ویروس HIV را تقریباً به صفر می‌رساند.

افزون بر آن، خطر انتقال سایر STD ها نیز کاهش می‌یابد؛ STD هایی که از طریق ترشحات واژنی و زخم‌های واژنی منتقل می‌شوند.

کاندوم خطر انتقال HPV و ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم را نیز کاهش می‌دهد.

دو راه اصلی انتقال STD ها که استفاده از کاندوم در پیشگیری از انتقال آن‌ها مؤثر است:

  1. تماس ترشحات واژنی با لایه‌های مخاطی (آلت تناسلی مرد، واژن و دهانه‌ی رحم). کلامیدیا، گانوریا، HIV و تریکمنیوسیس جزء این دسته از بیماری‌هایند که استفاده از کاندوم در پیشگیری از انتقال آن‌ها بسیار مؤثر است.
  2. تماس پوستی یا لایه‌های مخاطی. هرپس، سیفلیس و HPV از انواع این بیماری‌ها‌یند. استفاده از کاندوم در پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها نیز مؤثر است، اما احتمال دارد بیماری از طریق تماس پوستی نواحی تناسلی نیز انتقال یابد، یعنی قسمت‌هایی که با کاندوم پوشیده نشده‌اند.
    • استفاده‌ی مستمر و درست از کاندوم احتمال انتقال این بیماری را در نواحی پوشیده‌شده با کاندوم کاهش می‌دهد. استفاده از کاندوم احتمال انتقال HPV را نیز کاهش می‌دهد. اما تماس پوستی با نواحی بدون محافظ می‌تواند عامل بیماری را منتقل کند.
    • نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از کاندوم احتمال انتقال HPV به زنان را تا ٧٠ درصد کاهش دهد.
    • استفاده از کاندوم حتا در افراد مبتلا به HPV نیز احتمال سرطان دهانه‌ی رحم را کاهش می‌دهد.

به‌یاد داشته باشید استفاده‌کردن از کاندوم در هر شرایطی بهتر از استفاده‌نکردن از آن است.