زنان باردار در معرض همان بیماری‌های مقاربتی‌اند که زنان غیرباردار. زنان باردار باید از پزشک خود بخواهند تا برای بیماری‌های مقاربتی‌ آزمایش شوند، چون همه‌ی پزشکان این تست‌ها را انجام نمی‌دهند. بارداری هیچ‌گونه حفاظت بیش‌تری برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی‌ هیچ‌گونه عوارض ظاهری ندارند، بنابراین ممکن است مادر مبتلا پیش از بارداری از بیماری خود آگاهی‌ نداشته باشد. عوارض بیماری‌های مقاربتی‌ برای زن حامله و جنین وی بسیار جدی و خطرناک است. شریک جنسی‌ زن باردار نیز باید تست و درمان شود.

بیماری‌های مقاربتی‌ می‌تواند حاملگی‌ را پرخطر کند و در مادر و جنین تأثیراتی جدی بگذارد. برخی‌ از مشکلات در بدو تولد ظاهر می‌شوند و برخی‌ ماه‌ها و سال‌ها بعد. احتمال ابتلا به اچ‌ ای وی برای فرد مبتلا به‌ بیماری‌های مقاربتی بسیار بالاتر است. اگر مادر مبتلا در اوایل بارداری تست شود و دارو‌های خاص مصرف کند، می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

معمولاً تست بیماری‌های مقاربتی در نخستین مراجعه به پزشک پس از بارداری انجام می‌شود، اما اگر در دوران بارداری با کسی که احتمالاً بیماری مقاربتی دارد نزدیکی‌ داشته باشید، باید دوباره تست شوید. اگر در این زمینه شک دارید، حتماً سریعاً با پزشک خود در میان بگذارید.

کلامیدیا، گانوریا، سیفلیس، تریکومونیاسیس و باکتری واژنی در دوران حاملگی‌ با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. عفونت‌های ویروسی‌ مانند هرپس، هپاتیت بی‌ و سی‌‌‌، اچ‌ ای وی درمان نمی‌شوند، اما گاهی با دارو‌های ضد ویروسی‌ خطر انتقال به جنین را کاهش می‌دهند..

بیماری‌هایی که از راه جفت به جنین منتقل می‌شوند: هرپس، اچ‌‌ ای وی، سیفلیس.

بیماری‌هایی که از راه مجرای واژن و در حین زایمان طبیعی منتقل می‌شوند: کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، تریکومونیاسیس و باکتری واژنی، هپاتیت ب‌، هرپس، اچ‌ ای وی، اچ‌ پی‌ وی (بسیار به‌ندرت).

بیماری‌هایی که از طریق شیردادن منتقل می‌شوند: اچ‌ ای وی.

عوارض بر جنین بیماری
ذات الریه، عفونت چشم، کوری، زایمان زود هنگام، پارگی زود هنگام غشا رحم کلیمیدیا
پارگی زود هنگام غشا رحم، زایمان زود هنگام، جنین مرده، عفونت چشم، سقط جنین، نوزاد کم وزن گانوریا
زایمان زود هنگام, نوزاد کم وزن تریکومونیاسیس
جنین مرده، سفیلیس مادرزادی که منجر به مشکلات جسمی‌ و ذهنی‌ میشود. زایمان زود هنگام ی امرگ سریع نوزاد پس از تولد. نوزاد معالجه نشده، مبتلا به آسیب‌های مغزی، چشم، گوش، قلب، پوست، دندان و استخوان می شود سفیلیس
زگیل‌های واژنی مشکلاتی در زایمان طبیعی برای نوزاد ایجاد میکنند اچ پی وی
اگر تا یک ساعت بد از تولد معالجه نشود، نود در صد نوزادان برای تمام عمر ناقل آن‌ خواهند بود هپاتیت بی
اگر هرپیس در دوران بارداری عود کند، جنین در معرض خطر بالاتری قرار می‌گیرد و ممکن است دچار هرپیس نوزادان شود هرپیس
ممکن است تبدیل به ایدز شود که کشنده است اچ‌ ای وی